Skrzynki elektryczne- rodzaje i charakterystyka

Najważniejszym elementem każdej fachowo wykonanej instalacji doprowadzającej prąd do budynku, pełniącym jednocześnie funkcję centrali sterującej jej pracą, są skrzynki elektryczne, nazywane również rozdzielnicami. Są to powszechnie spotykane urządzenia zawierające wszystkie obwody elektryczne, czyli układy odpowiedzialne za zasilanie poszczególnych pomieszczeń. Tego typu skrzynki można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje, w zależności od sposobu ich montowania.

W specjalistycznych sklepach możemy nabyć modele natynkowe, które jak ich sama nazwa wskazuje, montuje się bezpośrednio na powierzchni ściany. Występują one w różnych wielkościach, a do umieszczenia ich w miejscu przeznaczenia wystarczy tylko wiertarka oraz kilka kołków ze śrubami. Niestety takie rozwiązanie nie wygląda zbyt estetycznie, na co ma wpływ grubość skrzynki sięgająca niekiedy nawet 10-20 cm i dlatego lepiej zdecydować się na rozdzielnice podtynkowe. Ten model jest montowany w uprzednio przygotowanym otworze w ścianie, nieco większym niż jego rozmiary. Na zewnątrz wystaje tylko ścianka przednia i podobnie jak w wersji natynkowej możemy wybierać skrzynki elektryczne wykonane z metalu lub wytrzymałego tworzywa sztucznego, a wiele z nich posiada nawet przezroczyste drzwiczki.

Rozdzielnice elektryczne – rodzaje i zastosowanie

Niezależnie na jaki model się zdecydujemy, to obydwa łączą pewne części wspólne, pozwalające monitorować działanie sieci elektrycznej. Są to przede wszystkim elementy sterujące takie, jak styczniki oraz przełączniki, dzięki którym możemy ręcznie odłączać lub włączać poszczególne obwody. Skrzynki elektryczne zawierają również systemy zabezpieczające w tym wyłączniki nadmiarowoprądowe, znane również jako bezpieczniki automatyczne, odpowiedzialne za ochronę instalacji przed przeciążeniami lub zwarciami, które mogłyby doprowadzić do jej uszkodzenia. Spotykamy w nich także rozłączniki izolacyjne, służące do odłączania wybranego obwodu lub całej sieci od napięcia, kiedy np. nie będzie używana przez długi czas oraz niezwykle ważne ochronniki przeciwprzepięciowe ochraniające przed zniszczeniem podłączony do instalacji sprzęt RTV lub AGD. Wszystkie skrzynki elektryczne są także wyposażone w szereg urządzeń kontrolnych, najczęściej w postaci lampek sygnalizacyjnych, informujących użytkownika o obecności lub braku napięcia w poszczególnych punktach przyłączeniowych instalacji. Ciekawym rozwiązaniem wartym zastosowania są programatory sterujące, dzięki którym można w określonych godzinach automatycznie włączać oświetlenie lub system podlewania ogrodu.