Skarpety kompresyjne regenerują i wspomagają

Skarpety kompresyjne, co to jest?

Skarpety kompresyjne wyglądem nie różnią od wysokogatunkowych „normalnych” skarpet. Natomiast wyraźnie różnią się swoim przeznaczeniem i właściwościami. Skarpety kompresyjne mają poprawiać krążenie żylne, a w konsekwencji pozytywnie wpływać na wydajność pracy serca. Kolejnym zadaniem tego rodzaju skarpet jest poprawa metabolizmu mięśni. Skarpety kompresyjne wywołując  stały i równy nacisk na mięśnie, optymalizując transport substancji odżywczych do mięśni i zwiększając tym samych ich wydolność.

Podstawowe  zalety noszenia skarpet kompresyjnych;

  • zwiększenie wydolności krążenia organizmu
  • zmniejszenie tętna podczas wysiłku
  • lepszy metabolizm mięśni poprzez poprawę ich odżywienia
  • zwiększenie maksymalnej mocy i wydajności mięśni
  • lepsza regeneracja mięśni

Wpływ skarpet kompresyjnych na wydolność organizmu

Skarpety kompresyjne z całą pewnością nie dodadzą ciału szybkości. To nie dzięki tym skarpetom wygrywa się wyścigi. Ale na pewno skarpety kompresyjne powodują przyspieszenie regeneracji  organizmu. Jest to widoczne szczególnie po długich i ciężkich biegach, gdzie zawodnik doświadcza wyraźnego zmęczenia i bólu mięśni. Dzięki skarpetom po przebiegnięciu długich i wyczerpujących tras wszystkie mięśnie dochodzą do siebie szybciej i skuteczniej. Po ukończeniu biegu dyskomfort mięśniowy ma o wiele łagodniejszy przebieg.

Można używać ich podczas biegów, dopasowane do nogi nie przemieszczają się i nie przesuwają. Pozwalają na łagodniejszy przebieg regeneracji organizmu.

Jak wybrać odpowiednie dla siebie skarpety kompresyjne?

Kupując skarpety kompresyjne należy zwrócić uwagę na ich producenta oraz stopień kompresji. Aby skarpety spełniały swoją funkcję muszą być idealnie dopasowane do obwodu łydki. I należy tu pamiętać, że to nie ucisk na mięsień przynosi efekt lecz kompresja. Dlatego dobra i skuteczna w działaniu skarpeta kompresyjna kosztuje. Stopień kompresji określa się w mmHg i powinien wynosić od 22-32 mmHg. Skarpety kompresyjne zakupione od profesjonalnego producenta będą posiadać w ulotce informacyjnej o produkcie również dane kompresji.

Skarpety kompresyjne odpowiednio dobrane i pochodzące od sprawdzonego producenta mogą polepszyć regenerację powysiłkową zawodnika. Sprawiają również, że nogi zawodnika po długich i wyczerpujących biegach odczuwają mniejsze zmęczenie i dyskomfort. To ewidentnie wyraźna pomoc i delikatne wspomaganie podczas zawodów i treningów.

Przeczytaj także ten artykuł:

Sport a zdrowie