Odwyk – jak znaleźć dobry ośrodek terapii uzależnień?

Uzależnienia są powszechnym problemem na świecie. Najczęściej dzieli się je na te szkodliwe, które w znacznym stopniu wpływają na pogorszenie stanu zdrowia lub samopoczucia, oraz te nieszkodliwe, które nie powodują szkód zdrowotnych i wydają się jedynie dziwnym nawykiem. Prawdą jest jednak, że każda czynność, każde zachowanie, nad którym traci się kontrolę, jest szkodliwe. Bez względu na to, czy nadużywa się alkoholu, zażywa narkotyki, czy też może problemem jest kompulsywne jedzenie, zakupoholizm, hazard, czy może zupełnie inna, notorycznie powtarzana, nie przynosząca niczego dobrego czynność – warto się od niej uwolnić!

Gdzie szukać pomocy?
Mając samemu wrażenie, że traci się panowanie nad życiem, bądź też otrzymując takie sygnały od bliskich, warto poważnie zastanowić się nad swoim działaniem. Nie mając pewności lub wręcz przeciwnie – doskonale zdając sobie sprawę z problemu, najlepiej jest udać się do wykwalifikowanego psychiatry, który na podstawie obszernego wywiadu i ewentualnych badań, będzie mógł postawić diagnozę, a w razie potrzeby, zaplanować leczenie. Aby umówić się na taką wizytę, należy zdobyć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub wybrać prywatny gabinet psychiatryczny. Mając świadomość zaawansowanej formy uzależnienia, można od razu skontaktować się z ośrodkiem terapii uzależnień. Jak go wybrać?

Miejsce bezpieczne, prowadzone przez specjalistów
Decydując się na pomoc ośrodka terapii uzależnień, należy wziąć pod uwagę fakt, że być może problem okaże się na tyle poważny, iż będzie trzeba przejść terapię w trybie stacjonarnym. W takim wypadku, bezwzględnie należy sprawdzić kwalifikacje osób zatrudnionych w ośrodku. Powinni pracować w nim psychiatrzy, psychologowie, terapeuci i neurologowie. Ze względu na różne stany i zachowania wykazywane przez osoby przechodzące odwyk, powinno to być też miejsce bezpieczne. Warto mieć pewność, że część personelu odbywa dyżury nocne, a w razie nagłych sytuacji, pacjent zawsze będzie mógł liczyć na czyjąś pomoc. Ważne jest też wyposażenie takiego ośrodka – powinien dysponować przynajmniej podstawowymi sprzętami medycznymi, pozwalającymi na stałą kontrolę stanu pacjentów.

Miejsce przyjazne, pozwalające zregenerować siły
Co prawda, kwalifikacje personelu i wyposażenie ośrodka są najistotniejsze, jednak dla wielu osób będących na odwyku, znaczenie ma też otoczenie, w jakim się znajdują. Np. w NZOZ Medox – leczenie choroby alkoholowej odbywa się w przyjaznych warunkach, w pięknym, spokojnym miejscu. Warto zwrócić także uwagę na udogodnienia, takie jak siłownia, sala zabaw i rekreacji, sauna, solarium. Choć, oczywiście, nie są one koniecznością podczas leczenia uzależnień, to z pewnością pomagają w powrocie do normalnego życia. Dają możliwość znalezienia ujścia dla targających pacjentem emocji, stanowią rozrywkę i okazję to poprawienia kondycji fizycznej, która u wielu chorych nie jest najlepsza. Nie bez znaczenia jest sama lokalizacja – z dala od zgiełku wielkiego miasta, ma się możliwość obcowania z naturą i odpoczynku od gwaru, a to szansa na oddanie się ważnym przemyśleniom.