Jak radzić sobie w kontaktach z chorym na depresję?

Objawy depresji w znacznym stopniu obniżają jakość życia chorego. Przewlekłe zmęczenie, często bezsenność lub nadmierna senność, brak motywacji i siły do działania, a także liczne objawy psychosomatyczne mogą zaburzać codzienność. Niestety, taka sytuacja wpływa także na ludzi z najbliższego otoczenia chorującej osoby. Jak sobie z tym radzić i kiedy szukać pomocy z zewnątrz?

Jak rozpoznać depresję u bliskiej osoby?
Nie da się samodzielnie postawić jednoznacznej diagnozy, jednak o potrzebie wizyty w gabinecie psychiatrycznym może świadczyć kilka zaobserwowanych objawów, takich jak:
– utrzymujący się, obniżony nastrój
– nieumiejętność odczuwania radości
– problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
– poczucie niskiej wartości
– myśli/próby samobójcze

Mając podejrzenie, że ktoś bliski cierpi na depresję, warto namówić go na wizytę u specjalisty z zakresu psychiatrii. Adresy gabinetów zlokalizowanych blisko miejsca zamieszkania można znaleźć w sieci, np. http://psychiatra-gabinet.pl/. Najpierw jednak trzeba porozmawiać z daną osobą, próbując uświadomić jej problem. Jeśli stara się go wypierać ze świadomości, można udać się na wizytę samodzielnie, pozyskując od lekarza informacje dotyczące możliwości pomocy. Odpowiednie postępowanie z chorym może pomóc w przekonaniu go do leczenia lub przynajmniej stanowić dla niego cenne wsparcie.

Jak nie traktować chorego na depresję?
Trzeba przyznać, że nie każdy jest w stanie żyć z osobą dotkniętą depresją. Wymaga to ogromnej cierpliwości i wyrozumiałości. Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, że osobie z depresją nie powinno się robić wymówek. Bez względu na to, jak prozaiczne wydają się niektóre czynności, jeśli uzna, że im nie podoła, widocznie rzeczywiście ją przerastają. Nie wolno bagatelizować jej skarg i żalu, ponieważ niezrozumiana, będzie bardziej pogrążać się w chorobie i poczuciu osamotnienia. Jednocześnie, nie powinno się też przesadnie nagabywać chorego. Nie można budzić w nim poczucia wina ani też poczucia zagrożenia z powodu naruszenia jego prywatności. W razie jego wahań nastrojów, nie powinno się wdawać w dyskusje ani kłótnie, ponieważ mogą jedynie pogorszyć jego kondycję psychiczną, utwierdzając w przekonaniu, że nikt go nie rozumie.

Jak wspierać osobę z depresją?
Zamiast zarzutów odnośnie lenistwa lub złości z powodu braku chęci, osobę cierpiącą na depresję lepiej jest zapewnić, że jest się blisko i wierzy się w jej możliwości. Próby podniesienia jej poczucia wartości mogą okazać się skuteczne. Chory musi czuć akceptację i wsparcie, a przy tym nie powinien czuć się osamotniony, aczkolwiek często nie oczekuje usilnych prób rozbawienia go czy wyciągnięcia z domu – wystarczy mu, ze ktoś po prostu przy nim jest. We wszystkich lepszych momentach, należy ponawiać propozycję specjalistycznego leczenia, ponieważ tylko interwencja lekarza może pomóc skutecznie przezwyciężyć depresję.