Wygrzewanie butów narciarskich, czyli dwa kwadranse dla poprawy komfortu

Źle dobrane i dopasowane buty mogą zepsuć nawet najlepiej zapowiadający się wypad na narty. Większość jeżdżących na nartach to amatorzy poszukujący na stoku przyjemności z jazdy, zatem dobór i dopasowanie butów jest dla nich najważniejszym zadaniem. Jeśli planujesz wyjazd na białe szaleństwo, powinieneś dowiedzieć się, co może dać narciarzowi wygrzewanie butów narciarskich.

Po starannym wyborze butów i dopasowaniu ich do długości, szerokości i wysklepienia stopy, w każdym specjalistycznym sklepie możemy skorzystać z pomocy fachowego personelu przy jeszcze dokładniejszym zgraniu tego elementu ekwipunku narciarskiego z naszą kończyną. Jest to wskazane z dwóch powodów. Po pierwsze, idealne wypełnienie buta narciarskiego zwiększa sterowność narty, wszak wiadomo, że kierowanie nartami, skręcanie, przyspieszanie i hamowanie odbywa się przy pomocy ruchu stóp, który poprzez buty przenosi się na deski. Po drugie: wygrzewanie butów narciarskich zapewni nam ich personalizację i zniwelowanie wpływu różnych właściwości naszych stóp, takich jak np wystające kostki czy nadnormatywne wysklepienie, płaskostopie itp. na komfort użytkowania, czyli, mówiąc wprost, spowoduje, że podczas kilku godzin na śniegu i mrozie dominującym odczuciem – zamiast radości ze zjazdów – nie będzie ból, ucisk czy drętwienie nogi.

Warto więc skorzystać z pomocy sprzedawcy w specjalistycznym sklepie ze sprzętem narciarskim, który, używając specjalnego urządzenia zwanego potocznie „piekarnikiem” lub nagrzewnicą, może rozgrzać dobrane uprzednio buty i w ten sposób dopasować do formy, którą oczywiście będą nasze stopy. Wygrzewanie butów narciarskich można przeprowadzić na dwa sposoby:

1. Wygrzewanie buta wewnętrznego polega na umieszczeniu buta wewnętrznego w nagrzewnicy, ustaleniu odpowiedniej temperatury (informacje od producenta) i założeniu po kwadransie buta na nogę, oczywiście odzianą skarpetę narciarską, tak, jak byśmy za chwilę mieli się znaleźć na stoku. Po zapięciu buta należy wytrzymać kolejny kwadrans w pozycji stojącej, z lekko ugiętymi nogami, imitując pozycję  narciarską. But wewnętrzny w tym czasie ostyga i wypełnia idealnie każdą wolną przestrzeń między nim a stopą, a z drugiej strony rozciąga się tam, gdzie wcześniej odczuwaliśmy ucisk.

2. Wygrzewanie skorupy buta polega na włożeniu skorupy buta do nagrzewnicy, ustawieniu temperatury i czasu według zaleceń producenta i założeniu po buta na nogę. Należy pamiętać, że but, a zwłaszcza jego metalowe części, są gorące i dla bezpieczeństwa powinniśmy skorzystać z pomocy pracownika sklepu czy serwisu. Dalej postępujemy podobnie jak w przypadku dopasowywania buta wewnętrznego. Teraz jednak dopasować ma się skorupa, więc na jej odkształcenie potrzebować możemy nieco więcej czasu. Warto też określić wcześniej, czy jakaś część stopy szczególnie nas nie uwiera i przy pomocy specjalnych wkładek zwiększyć powierzchnię miejsca, które powinno się rozszerzyć. W ten sposób tworzy się margines przestrzeni w dopasowywanym miejscu i but stanie się idealnie dopasowany

Wygrzewanie butów narciarskich do dodatkowa chwila, którą trzeba poświęcić przy ich doborze, ale zdecydowanie warto ją znaleźć. Jej dobrodziejstwa odczujemy na stoku, zajmując się jazdą na nartach, a nie ciągłym rozpinaniem i poprawianiem butów.

Sprawdź powiązane artykuły:

https://twoje-narty.pl/content/10-bootfiting