Nastolatki pod żaglami

Żeglarstwo jest sportem, który rozwija w wielu kierunkach. Buduje kondycję fizyczną i psychiczną, uczy szybkiego podejmowania decyzji, sumienności, wytrwałości, odpowiedzialności za własne decyzje, myślenia o innych. Pokazuje, jak zapanować nad przyrodą, nie tracąc jednocześnie do niej szacunku. Wyrabia także poczucie wiary we własne siły oraz pewność siebie. To wszystko sprawia, że jest to idealna dyscyplina zarówno dla mniej, jak i bardziej aktywnej młodzieży.
Choć na ogół adepci żeglarstwa wchodzą po raz pierwszy na jacht w wieku dziecięcym, nie jest to warunek wymagany, aby stać się dobrym żeglarzem. W przypadku tej dyscypliny na naukę nigdy nie jest za późno, wystarczą jedynie dobre chęci i cierpliwość. Poza kursami prowadzonymi w klubach dobrą propozycją są rejsy żeglarskie dla młodzieży, organizowane w czasie wakacji szkolnych. Często są to żeglarskie obozy wędrowne, podczas których młodzi żeglarze mają szansę podszlifować swoje umiejętności i nauczyć się kolejnych, zawrzeć nowe przyjaźnie, być może przeżyć pierwszą miłość i, przede wszystkim, doskonale się bawić.

Takie wyprawy są zaplanowane pod każdym względem i nastawione zarówno na turystykę, jak i szkolenie. Młodzi żeglarze mają okazję poznać nie tylko praktyczną stronę żeglowania i obsługi jachtu, ale także teorię. Czeka na nich nauka wiązania węzłów, podstawy meteorologii i nawigacji oraz szkolenie z pierwszej pomocy. Nad uczestnikami obozów czuwa wykwalifikowana kadra żeglarskich instruktorów, nastawionych na współpracę z młodzieżą i mających w tym zakresie doświadczenie. Podczas niektórych rejsów jest możliwość zdania egzaminu na żeglarza jachtowego, który jest niezbędny do uzyskania patentu wystawionego przez Polski Związek Żeglarski.
Warto zorientować się w ofercie rejsów dla młodzieży, paleta ofert jest naprawdę duża. Znaleźć można zarówno rejsy po jeziorach, jak i morskie, w tym także zagraniczne. Wybór zależy już tylko od odwagi i należy do nas, a nasza nastoletnia pociecha wyniesie z takiej wyprawy wyłącznie korzyści.

Dodaj komentarz