Swetry – nieodłączni towarzysze jesienni

Gdy nadchodzi jesień, wszyscy muszą przeorganizować swoją szafę. Do najgłębszych zakamarków chowane są topy, szorty i krótkie spódniczki, klapki i sandały. Swoje pięć minut przeżywają ciepłe płaszcze, kożuszki i swetry. Swetry są wykonane z różnych materiałów: wełny, akrylu, kaszmiru, bawełny, moheru, angory, alpaki, wełny menorysów. Niektóre tkaniny są bardziej dostępne czy popularne, inne mniej. Z każdą należy się inaczej obchodzić. Producent swetrów powinien podać szczegóły na metce sprzedawanych towarów.

Charakterystyka materiałów

Z jakością materiału wiąże się cena. Inny jest koszt grubych wełnianych swetrów, lekkiego i ciepłego kaszmiru oraz rozpowszechnionej bawełny. W które najlepiej inwestować?
Bawełna – W sieciówkach dominują swetry bawełniane. W porównaniu z wełną czy kaszmirem są przewiewne i nie nadają się na mrozy. Są jednak tańsze i to decyduje o ich popularności. Wełna – zazwyczaj wełna owcza. Nadaje się tylko na okres zimowy. Swetry są ciepłe i grube, jednak zajmują dużo miejsca w szafach i gryzą. Nie każdemu to odpowiada – wtedy przerzuca się na kaszmirowe produkty. Dodatkowo trudno prać wełnę – w pralce może się skurczyć. Kaszmir jest najbardziej wychwalaną tkaniną. Niestety – bardzo drogą. Nie zobaczysz nowych swetrów kaszmirowych w cenie mniejszej niż kilkaset złotych. Jest jednak wygodny, delikatny, lekki i ciepły – idealny na duże mrozy. Podobnie jak wełna, trzeba obchodzić się z nim ostrożnie. Najlepiej oddać do pralni. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pierzemy go w letniej wodzie, ze środkiem do delikatnych tkanin. Moher – rodzaj wełny z kóz angorskich. Jest puszysty, lekki i zmechacony. Producent swetrów zastrzega, że moherowe produkty należy prać w zimnej wodzie, ręcznie, ze specjalnym, delikatnym płynem. Akryl – jest to syntetyczny materiał o właściwościach podobnych do wełny. Niestety, szybciej się niszczy, nie jest tak komfortowy jak wełna. Na jego korzyść wpływa cena. Zwykle swetry z akrylu można znaleźć w sieciówkach i hipermarketach. Alpaka – tkanina z peruwiańskich lam o nazwie alpaki. Jest polecanym materiałem ze względu na lekkość, wytrzymałość i właściwości hipoalergiczne. Niestety, jest trudno dostępny. Swetry z alpaki najczęściej spotkamy w sklepach z rękodziełem. Angora – rodzaj wełny z królików angorskich. Producent swetrów sugeruje, produkty z angory prać je szamponem w lekkiej wodzie i suszyć na płasko. W innym wypadku stracą swoje właściwości – delikatność, lekkość i hipoalergiczność.
Gdy nie wiesz, jaki sweter wybrać, musisz ustalić priorytety. Czy wolisz wydać więcej pieniędzy na jeden sweter z kaszmiru czy może wolisz postawić na ilość i zakupić więcej swetrów z bawełny lub akrylu? Decyzja należy do ciebie.

Dodaj komentarz