Batony energetyczne – czy warto?

W dzisiejszych czasach wielu sportowców sięga po batony energetyczne. Są one dla wielu z nich doskonałym sposobem na szybką przekąskę – na przykład po treningu, kiedy żołądek i ciało dopomina się posiłku, a nie ma możliwości przygotowania go. Batony kojarzą się nam z niezdrową przekąską, jednak w wielu sklepach oferowane są takie, które uważane są za zdrowe. Czy jest tak w rzeczywistości?

Do czego służą batony energetyczne?

Zadaniem batonów energetycznych jest – jak się łatwo domyślić – dostarczanie dodatkowej energii do organizmu. Oznacza to, że takie batony wcale nie są niskokaloryczne! Są więc odpowiednie dla osób, które intensywnie trenują – dzięki batonom energetycznym będą w stanie uzupełnić energię podczas ćwiczeń. Batony energetyczne uzupełniają zużyte witaminy i minerały, ale przede wszystkim węglowodany, które zostały zużyte przez organizm podczas ćwiczeń.

Co zawierają batony energetyczne?

Skład batonów energetycznych znacznie różni się od składu popularnych, słodkich batoników, które można kupić w każdym sklepie spożywczym. Nie zawierają one bowiem tak zwanych „pustych kalorii” – nie składają się wyłącznie z cukru, tłuszczu i czekolady. Składniki, jakie bardzo często można znaleźć w batonach energetycznych, to:

  • witaminy i minerały – uzupełniają powstające podczas intensywnych ćwiczeń niedobory
  • suszone owoce – są naturalnym źródłem błonnika i węglowodanów, dodających energii
  • aminokwasy – pomagają w regeneracji mięśni po ćwiczeniach

Odpowiednie kombinacje wyżej wymienionych składników tworzą połączenie, które dostarcza organizmowi wszystko, co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i uzupełnia powstałe podczas wysiłku fizycznego niedobory

Dla kogo są przeznaczone batony energetyczne?

Batony energetyczne są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy wykonują długie, męczące i wymagające wysiłku treningi. Często sięgają po nie więc pokonujący długie dystanse kolarze lub ci, którzy biegają na długie dystanse. Przydają się również w sytuacji, gdy podczas treningu osobie ćwiczącej nagle zabraknie sił – stanowią wtedy szybki zastrzyk potrzebnej energii. Niekiedy po takie batony sięgają osoby, które w danej sytuacji nie mają możliwości zjedzenia normalnego posiłku.

Przeczytaj także o podobnych produktach:

Napoje izotoniczne idealne dla sportowców