Dlaczego nie warto pracować na tak zwanych umowach śmieciowych?

Wiele osób permanentnie narzeka na uzyskiwane każdego kolejnego miesiąca dochody. Nie da się ukryć, że są pracodawcy, którzy bardzo oszczędzają w tym temacie. To powoduje, że wykonywana na co dzień praca Piekary Śląskie wiąże się zazwyczaj z małymi stawkami… Co jeszcze jest sporym problemem? Nie tylko warunki finansowe. Dużo ludzi wykonuje regularnie zajęcia na tak zwanych umowach śmieciowych. Dlaczego jest to nie do końca dobre podejście do tematu? Co powoduje, że najlepiej pracować po prostu na podstawie umowy o pracę?

Warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Między innymi umowa o dzieło czy umowa na zlecenie nie zawierają wszystkich najważniejszych składek. Trzeba na przykład we własnym zakresie zadbać o ubezpieczenie zdrowotne itp. Jeśli ktoś o tym nie pamięta, to może być tak, że ewentualna wizyta w szpitalu będzie go naprawdę bardzo dużo kosztowała… Poza tym nierzadko dzieje się tak, że takie osoby nie mogą liczyć na dobre emerytury lub renty w przyszłości. Nie da się ukryć, że Urząd Skarbowy także może przyczepić się do takiej sytuacji. Wszystko dlatego, że systematycznie wykonywana praca w danym zakładzie może nosić miano działalności gospodarczej. Jeśli zatem ktoś regularnie zarabia na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenie, to ewentualna kontrola może wykazać, że taka osoba powinna po prostu założyć własną działalność gospodarzą.

Oczywiście, dla polskiego Państwa jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wtedy trzeba odprowadzać większe podatki…

Kiedy taka sytuacja może nastąpić? Przede wszystkim wtedy, kiedy ktoś „łapie” różne zlecenia. Niestety, możemy mieć z tego tytułu rozmaite kłopoty. Nic więc dziwnego, że gro osób mocno zastanawia się nad tym aspektem. Nie brakuje ludzi, którzy chcą, aby by ich praca Katowice była po prostu wykonywana na podstawie umowy o pracę. Też macie taki zamiar? Niestety, Wasz pracodawca ani myśli przystać na takie rozwiązanie? Wszystko dlatego, że nie chce płacić większych składek? W takim razie dobrze jest pomyśleć o zmianie pracy. Macie taką możliwość? Przydadzą Wam się serwisy z ogłoszeniami. Tam szybko można znaleźć stanowiska, które będą związane z Waszą branżą, doświadczeniem oraz posiadanymi w tym momencie kwalifikacjami. Nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, aby posortować dostępne oferty na przykład na podstawie oferowanej umowy. Pamiętajcie też, że umowa o pracę daje Wam na przykład szansę do urlopu itp. Po prostu pracownik ma więcej praw związanych z Kodeksem Pracy. Trzeba te wszystkie aspekty mieć na uwadze.