Leasing vs wynajem długoterminowy

leasing_wynajem

Leasing pojazdów dawno stał się w Polsce czymś całkowicie oczywistym i popularnym. Większość samochodów firmowych w naszym kraju została sfinansowana na zasadzie leasingu, wypierając tak popularne wcześniej usługi kredytowe.

Leasing lepszy od kredytu?

Z tego, że leasing jest korzystniejszy od kredytu zdaje sobie sprawę wielu przedsiębiorców. Możliwość zaliczenia rat leasingowych do kosztów uzyskanych przychodów jest tutaj jednym ze znaczących atutów, tak samo jak fakt, że firmy leasingowe bardzo często nie sprawdzają historii kredytowej, gdyż sam samochód stanowi dla nich wystarczające zabezpieczenie.  Co ważne leasingodawcy bardzo często również nie wpisują umów leasingowych do Biura Informacji Kredytowej. Oznacza to, że na leasing może się zdecydować również ktoś, kto nie jest w stanie sprostać wymaganiom banku. Kolejną zaletą, przemawiającą za leasingiem są o wiele mniejsze formalności – cała procedura jest uproszczona w stosunku do tej która ma miejsce w przypadku kredytu.

Wynajem długoterminowy zamiast leasingu?

Leasing jest w Polsce bardzo popularny, jednak coraz więcej przedsiębiorców decyduje się w ostatnim czasie na niego inne, choć bardzo podobne rozwiązanie, mianowicie na wynajem długoterminowy pojazdów. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma zbyt wielu różnic między jednym a drugim, jednak te jednak istnieją i są dla przedsiębiorcy raczej istotne. Pierwszą są niższe raty przy wynajmie długoterminowym – ma to związek z tym, że jest to rata za samo finansowanie, bez uwzględnienia spłaty kapitału. Powoduje to oczywiście, że wartość końcowa samochodu w przypadku wynajmu długoterminowego jest znacznie wyższa od wartości końcowej tego samego samochodu wziętego w leasing, gdzie wynosi ona najczęściej 1 procent wartości początkowej auta. W praktyce jednak nie ma to większego znaczenia, ponieważ wynajmujący bardzo rzadko decydują się na jego wykup – wolą zwrócić auto podmiotowi wynajmującemu. Spada z nich zatem obowiązek sprzedaży samochodu, zamiast się tym martwić mogą po prostu wynająć nowy pojazdu.

Dodaj komentarz